Що таке протезування клапанів серця?

Серце має чотири клапани, які забезпечують потік крові в правильному напрямку, – це мітральний, тристулковий, легеневий та аортальний. Кожен клапан має стулки, які відкриваються і закриваються один раз під час серцевого скорочення. Якщо один або кілька клапанів не відкриваються або не закриваються належним чином, потік крові через серце до тіла порушується.

серцеві клапани

Із вказаного вище зрозуміло наскільки важливу функцію виконують серцеві клапани. Тому при серйозному ураженні будь-якого із них – серце не зможе виконувати свою функцію. У таких випадках рятує хірургічна допомога, а саме пластика або протезування (заміна) клапанного апарату серця.

Протезування клапана серця – це кардіохірургічна операція на клапані серця із заміною його на штучний. Існують такі види штучних клапанів (протезів):

 • Біологічні протези ‒ клапани органічного походження. Вони не потребують постійного прийому кроворозріджуючих препаратів, але мають ризик зміни еластичності стулок, що може призвести до заміни у віддаленому періоді, тому як правило імплантуються людям старшим 65 років.

біологічний клапан

 • Механічні протези ‒ зроблені з синтетичних матеріалів. Вони можуть виконувати свою роботу більше 20-30 років, але потребують постійного прийому кроворозріджуючих препаратів, в іншому випадку може виникнути тромбоз клапана з подальшою його заміною або інші тромбоемболічні ускладнення.

механічний клапан

Коли необхідна заміна аортального клапана?

Аортальний клапан виконує надважливу функцію, розділяючи основну насосну камеру серця (лівий шлуночок) та головну артерію, яка постачає багату киснем кров до всього організму (аорту). При кожному скороченні шлуночка він відкривається і дозволяє крові надходити з лівого шлуночка в аорту. Коли шлуночок розслабляється, аортальний клапан закривається, щоб запобігти потоку крові назад у шлуночок.

Заміна клапана серця необхідна при вираженій дисфункції, яка може виникати внаслідок його стенозу чи недостатності (регургітації).

Що таке аортальна недостатність (регургітація)?

Щоразу коли серце розслабляється, кров – замість того щоб рухатись в односторонньому напрямку від серця до аорти – повертається назад через аортальний клапан у лівий шлуночок. Щоб компенсувати навантаження на серце, м’язові стінки потовщуються, а камери – розширюються. У кінцевому рахунку, незважаючи на цю компенсацію, серце втрачає здатність задовольняти потреби організму в крові, тобто розвивається серцева недостатність.

аортальна регургітація

Що являє собою аортальний стеноз?

У нормі площа відкриття аортального клапана 3-4 см2. У разі виникнення стенозу вона значно зменшується і може становити <1см2, що свідчить про критичний стеноз та необхідність оперативного лікування. Внаслідок звуження отвору, кров з великими зусиллями проходить через клапан. Відбувається застій крові у лівому шлуночку серця, він починає потовщуватися, щоб мати змогу з більшою силою проштовхувати кров через звужений отвір, тобто включаються компенсаторні можливості серця. Але з часом воно виснажується і втрачає здатність нормально виконувати свою функцію, що призводить до серцевої недостатності.

аортальний стеноз

Захворювання аортального клапана

Серед захворювань аортального клапана виділяють вроджені (найчастіше зустрічається двостулковий аортальний клапан) та набуті, що виникають в результаті різних запальних захворювань чи вікових змін.

Двостулковий аортальний клапан

Дана аномалія розвитку зустрічається приблизно у 1-2 % населення, частіше у чоловіків. Формується вона ще до народження людини, в утробі матері. У багатьох випадках двостулковий клапан аорти може нормально функціонувати протягом кількох років не вимагаючи лікування, але з часом у більшості випадків все ж таки необхідна корекція даної вади. У чому ж її особливість? Замість нормальних трьох стулочок, двостулковий аортальний клапан має лише дві. Без третьої стулки робота клапана з віком погіршується. Клапан може не закриватися повністю, що призводить до повернення певної кількості крові до серця (аортальна недостатність), або ж навпаки – погано відкриватися (аортальний стеноз), внаслідок чого утруднюється викид крові з серця.

двостулковий аортальний клапан

Захворювання, що сприяють розвитку набутих вад аортального клапана

 • Інфекційний ендокардит – це бактеріальна інфекція клапана, яка виникає, коли бактерії потрапляють у кров з місця віддаленої інфекції і прикріплюються до поверхні клапанів серця.
 • Ревматична лихоманка. Зазвичай викликається бактеріальною інфекцією горла, а саме стрептококом. Сам клапан не інфікований при ревматичній лихоманці, але антитіла, які організм створив для боротьби з інфекцією, помилково взаємодіють із клапанами серця, викликаючи запалення, що призводить до жорсткості та зрощення стулок аортального клапана.
 • Дегенерація аортального клапана внаслідок зносу – ще одна причина набутого захворювання аортального клапана. У багатьох пацієнтів стулки клапана з віком пошкоджуються, провокуючи цим відкладання кальцію на них, що в кінцевому результаті призводить до звуження клапану. Даний механізм є найчастішою причиною аортального стенозу у людей старше 65 років.
 • Інші захворювання, які рідше призводять до пошкодження аортального клапана: псоріаз, хронічні запальні захворювання, сифіліс, захворювання сполучної тканини, а також деякі види ліків та опромінення при онкологічних захворюваннях.

Підготовка до операції

 • Перед запланованим оперативним втручанням лікар детально вивчить історію хвороби, проведе огляд та призначить ряд необхідних обстежень. Вони можуть включати:
    • Рентген грудної клітки
    • Електрокардіограма (ЕКГ)
    • Аналізи крові
    • Ехокардіограма
    • Коронарографія
 • Повідомте лікаря про всі ліки, вітаміни, трави та добавки, які приймаєте
 • При підготовці до операції Ви зможете задати будь-яке питання своєму лікарю
 • Якщо Ви курите, необхідно якомога швидше кинути, адже куріння підвищує ризик виникнення післяопераційних ускладнень та погіршує процес реабілітації
 • Напередодні операції Вас можуть попросити прийняти душ з милом або спеціальним миючим засобом
 • За 8 годин до операції потрібно буде не їсти і не пити
 • При необхідності, волосся у місці проведення операції видалять

Техніка проведення операції

Протезування аортального клапана може виконуватися за допомогою традиційної операції на відкритому серці, яка передбачає розріз грудної клітки, або за допомогою малоінвазивних методів, які передбачають менші розрізи на грудях або заміну через катетер, введений у ногу (транскатетерна заміна аортального клапана – TAVI). Який тип процедури буде виконано залежить від індивідуальної ситуації. Лікар розповість про переваги та ризики кожного варіанту.

Заміна аортального клапана традиційним методом проводиться під загальною анестезією. Суть методу полягає в тому, що після відкриття грудної клітки вводяться спеціальні ліки для зупинки роботи серця, а його функцію та функцію легень тимчасово виконує апарат штучного кровообігу. Після виконання основного етапу операції (розкриття аорти → видалення пошкодженого клапана → пришивання нового клапана) кровообіг відновлюють і серце знову починає битися. У деяких випадках можуть знадобитися легкі удари струмом для відновлення роботи серця. Детальніше з етапами операції можна ознайомитись у відео.

Мініінвазивна операція

Традиційно лікування клапанів проводиться через розріз довжиною близько 25 см на передній грудній стінці, що називається стернотомією. Однак у деяких пацієнтів хірургічне втручання може проводитися із застосуванням нового малоінвазивного методу, під час якого хірург виконує розріз довжиною лише у 6 см. Малоінвазивна операція на серці передбачає скорочення терміну перебування в лікарні, швидше одужання та зменшення больових відчуттів у післяопераційний період, ніж традиційна операція на відкритому серці.

мініінвазивні доступи

Чи можливі післяопераційні ускладнення?

Як і будь-яка операція, заміна аортального клапана пов’язана з низкою ускладнень. На щастя, вони зустрічаються нечасто. Ризик виникнення ускладнень, як правило, вищий для людей похилого віку та людей, що мають тяжкі хронічні захворювання, надмірну вагу, а також для курців.

Можливі ускладнення:

 • Інфекція
 • Кровотеча
 • Інфаркт
 • Інсульт
 • Порушення роботи штучного клапана
 • Нерегулярне серцебиття (аритмія)
 • Проблеми з нирками

Реабілітація після протезування аортального клапану

 • Після проведення протезування перебування в лікарні займає близько тижня
 • Перший день чи два після операції хворі знаходяться у відділенні інтенсивної терапії
 • Як правило, сидіти можна буде через 1 день, ходити через 3 дні і ходити по сходах через 5 або 6 днів
 • Загоєння грудної клітки після традиційної операції на серці займає близько 6 тижнів і з цим пов’язані основні обмеженням у відновленні після операції. Тому повернутися до більшості своїх звичних занять можна буде приблизно через 6 неділь
 • Важливу роль відіграє зміна способу життя, а точніше: відмова від куріння, зниження ваги, правильне харчування, контроль артеріального тиску, цукру та рівня холестерину в крові
 • Регулярно відвідуйте консультації кардіолога для контролю та корекції призначеного лікування

Детальніше з рекомендаціями після протезування аортального клапана ви можете ознайомитися у відповідному розділі

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

Або залиште номер вашого телефону і ми вам передзвонимо


  Команда Центру кардіохірургії Київської обласної клінічної лікарні

  Сертифікати