Мітральний клапан (двостулковий клапан)

Серце має чотири клапани, які забезпечують потік крові в правильному напрямку, – це тристулковий, мітральний, аортальний та легеневий. Кожен клапан має стулки, які відкриваються і закриваються один раз під час серцевого циклу. Якщо один або кілька клапанів не відкриваються або не закриваються належним чином, потік крові через серце до тіла порушується.

Мітральний клапан, який ще часто називають двостулковим, лежить між лівим передсердям та лівим шлуночком та регулює потік крові з лівого передсердя серця в лівий шлуночок. Мітральний клапан в нормі має 2 стулки: передню (аортальну) та задню (муральну). Передня стулка більш розвинена, ніж задня.

серцеві клапани

Коли необхідна операція по заміні мітрального клапана серця?

Заміна клапана серця необхідна при вираженій дисфункції, яка може виникати внаслідок його стенозу чи регургітації (недостатності).

Що таке мітральна регургітація (недостатність)?

Мітральна регургітація — це зворотній потік крові через мітральний клапан при скороченні лівого шлуночка під час кожного серцевого циклу. В нормі мітральний клапан відкривається, пропускаючи кров із лівого передсердя в лівий шлуночок, і закривається при скороченні лівого шлуночка, що виштовхує кров в аорту. Якщо мітральний клапан повністю не закривається, частина крові проникає назад у ліве передсердя. Це і називається регургітацією.

мітральна регургітація

Що являє собою мітральний стеноз?

Мітральний стеноз – це звуження отвору мітрального клапана, яке ускладнює кровотік з лівого передсердя в лівий шлуночок. Як було сказано вище, мітральний клапан відкривається, пропускаючи кров із лівого передсердя в лівий шлуночок, і закривається при скороченні лівого шлуночка, що виштовхує кров в аорту. Якщо людина перенесла захворювання, яке вражає клапанний апарат серця – відбувається потовщення та зниження еластичності стулок, і як наслідок – звуження отвору. У разі мітрального стенозу кровотік через звужений отвір клапана зменшується. В результаті об’єм та тиск крові в лівому передсерді підвищуються, а саме передсердя збільшується у розмірах. У разі тяжкого мітрального стенозу зростає тиск у кровоносних судинах легень, що призводить до серцевої недостатності з накопиченням рідини в легенях та зниженням рівня кисню в крові.

мітральний стеноз

Який протез клапана вибрати (механічний чи біологічний)?

Існує два основних типи протезів, які використовуються для заміни клапанів: механічні і біологічні.

Механічні клапани найчастіше використовуються при заміні аортального і мітрального клапанів. Більшість сучасних механічних клапанів виготовлені з піролітичного вугілля і мають два диска, які дозволяють крові текти в правильному напрямку.

механічний клапан

+ найбільшою перевагою механічного клапана є довговічність (тому для уникнення повторної заміни, яка частіше виникає при використанні біологічного протезу – рекомендується людям молодшим 65 років)

+ кращий вибір для пацієнтів, які вже приймають антикоагулянти з інших причин, таких як фібриляція передсердь

– недоліком є ​​те, що пацієнтам, які отримали механічний клапан, доведеться все життя приймати антикоагулянтні препарати, щоб запобігти утворенню тромбів. Це необхідна і важлива терапія, оскільки кров має тенденцію утворювати згустки при контакті зі штучними поверхнями

Біологічні (тканинні) клапани виготовляються з тканини свиней або великої рогатої худоби (корови) і можуть використовуватися для заміни будь-якого серцевого клапана.

біологічний клапан

+ можливий варіант транскатетерної доставки (малоінвазивна операція, без розрізу грудної клітки)

+ не потрібно приймати антикоагулянтні препарати (тому коли мова йде про молодих пацієнток, які хочуть завагітніти або людей, що займаються травматичними видами спорту з високим ризиком кровотечі, для уникнення небажаних результатів слід віддавати перевагу саме біологічному протезу)

– найбільшим недоліком тканинних клапанів є їх “термін дії”. Середній термін служби такого протеза становить близько 10 років, однак у молодих пацієнтів або пацієнтів, які перебувають на діалізі, він може бути значно меншим.

Чи правда що біологічні клапани можуть бути «відторгнені» організмом?

Ні, це неправда. Біологічні клапани обробляються спеціальними хімічними речовинами, які стирають будь-які поверхневі антигени, здатні стимулювати імунну відповідь на них.

Захворювання мітрального клапана

Пролапс мітрального клапана (ПМК) — зміщення частини стулки або стулок до лівого передсердя під час систоли лівого шлуночка. Пролапс мітрального клапана може мати сімейний характер, а може виникнути при хворобах сполучної тканини, гострому ендокардиті, а також ішемічній хворобі серця (напр. внаслідок розриву папілярного м’яза при інфаркті міокарда). Симптоми, що турбують осіб з ПМК — біль у ділянці серця, серцебиття, аритмії, запаморочення, втрата свідомості.

Ревматизм. Захворювання імуно-запального характеру, пов’язане із стрептококовою інфекцією. Сам клапан не інфікується при ревматизмі, але антитіла, які організм створив для боротьби з інфекцією, помилково взаємодіють із клапанами серця, викликаючи запалення та пошкоджуючи їх.

Інфекційний ендокардит – це бактеріальна інфекція клапана, яка виникає, коли бактерії потрапляють у кров з місця віддаленої інфекції і прикріплюються до поверхні клапанів серця.

ураження мітрального клапана при інфекційному ендокардиті

Підготовка до операції

   • Перед запланованим оперативним втручанням лікар детально вивчить історію хвороби, проведе огляд та призначить ряд необхідних обстежень.

Серед яких:

      • Рентгенографія органів грудної клітки
      • Електрокардіограма (ЕКГ)
      • Аналізи крові
      • УЗД серця
      • Коронарографія
   • При підготовці до операції можна задати будь-яке питання своєму лікарю
   • Повідомте лікаря про всі ліки, вітаміни, трави та добавки, які приймаєте
   • Якщо Ви курите, необхідно якомога швидше кинути, адже куріння підвищує ризик виникнення післяопераційних ускладнень та погіршує процес реабілітації
   • Напередодні операції Вас можуть попросити прийняти душ з милом або спеціальним миючим засобом
   • За 8 годин до операції потрібно припинити їсти і пити
   • У разі необхідності, волосся у місці проведення операції – видаляють

Техніка проведення операції по заміні мітрального клапана

Заміна мітрального клапана традиційним методом проводиться під загальним наркозом. Суть методу полягає в тому, що після розрізу грудини вводяться спеціальні ліки для зупинки серцевої діяльності, а його функцію та функцію легень тимчасово виконує апарат штучного кровообігу. Після виконання основного етапу операції ( видалення пошкодженого клапана → пришивання нового клапана) кровообіг відновлюють і серце знову починає битися.

заміна клапана

Мініінвазивна операція

Традиційно лікування клапанів проводиться через розріз довжиною близько 25 см на передній грудній стінці. Однак у деяких пацієнтів хірургічне втручання може проводитися із застосуванням нового мініінвазивного методу, під час якого хірург виконує розріз довжиною лише у 6 см. Мініінвазивна операція на серці передбачає швидше одужання, скорочення терміну перебування в лікарні та зменшення больових відчуттів у післяопераційний період, ніж традиційна операція на відкритому серці.

Чи можливі післяопераційні ускладнення?

Як і будь-яке оперативне втручання, заміна мітрального клапана пов’язана з низкою ускладнень. На щастя, вони зустрічаються нечасто. Ризик виникнення ускладнень, як правило, вищий для людей похилого віку та людей, що мають тяжкі хронічні захворювання, ожиріння, а також для курців.

Можливі ускладнення:

   • Порушення роботи штучного клапана
   • Нерегулярне серцебиття (аритмія)
   • Інфекція
   • Кровотеча
   • Інфаркт
   • Гостре порушення мозкового кровообігу
   • Проблеми з нирками

Реабілітація після протезування мітрального клапана

   • Після проведення протезування перебування в лікарні займає близько тижня
   • Перший день чи два після операції пацієнти знаходяться у відділенні інтенсивної терапії
   • Як правило, сидіти можна через 1 день, ходити на 3 день і ходити по сходах через 5 або 6 днів
   • Загоєння грудної клітки після традиційної операції займає близько 6 неділь і з цим пов’язані основні обмеженням у відновленні після операції. Тому повернутися до більшості своїх звичних занять можна буде приблизно через 6 тижнів
   • Важливу роль відіграє зміна способу життя, а точніше: зниження ваги, відмова від куріння, правильне харчування, контроль артеріального тиску, цукру та рівня холестерину в крові
   • Після виписки потрібно регулярно відвідувати консультації кардіолога для контролю та корекції призначеного лікування

Детальніше з рекомендаціями після протезування мітрального клапана Ви можете ознайомитися у відповідному розділі

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

Або залиште номер вашого телефону і ми вам передзвонимо


  Команда Центру кардіохірургії Київської обласної клінічної лікарні

  Сертифікати