Стентування

Стентування коронарних судин – це процедура, що використовується для відкриття заблокованих серцевих артерій, які називаються коронарними. Завдяки встановленому стенту відновлюється приплив крові до серцевого м’яза без операції на відкритому серці. Стентування може виконуватися в екстреній ситуації, такій як інфаркт міокарда, або як планове оперативне втручання, якщо на це є всі покази. Слід відрізняти дане втручання від шунтування, адже це зовсім інший спосіб відновлення серцевого кровообігу.

стентування коронарної артерії

Зображення взято з ресурсу https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/coronary-angioplasty/about/pac-20384761

Показання до процедури

Як і всі органи, серце потребує постійного надходження крові. Цю надважливу функцію виконують коронарні артерії. З віком, внаслідок впливу певних факторів, у них можуть утворюватися так звані атеросклеротичні бляшки, що утруднюють кровопостачання серця. Якщо приплив крові до серця обмежується, це може призвести до появи болю в грудях, відомого як стенокардія, який зазвичай викликається фізичною активністю або стресом. Так коли ж необхідне стентування судин серця? Стентування є необхідним якщо медикаментами та зміна способу життя не допомагають контролювати симптоми стенокардії. Біль у грудях та задишка турбують все частіше, а ліки допомагають все менше. Також дане втручання використовується як невідкладна допомога у хворих з інфарктом міокарда.

Тому при виникненні серцевого нападу потрібно негайно звертатися до лікаря, оскільки єдиний спосіб врятувати життя – максимально швидко відкрити заблоковану судину.

Що являє собою стент?

Стент – це крихітна трубочка з металевої сітки. Його вводять у щойно відкриту область артерії, щоб запобігти звуженню або повторному закриттю артерії.

стент

Більшість стентів покриті спеціальними ліками для запобігання утворенню рубцевої тканини всередині девайсу і мають назву DES (drug-eluting stents). Вони виділяють ліки, що уповільнюють розростання тканини всередині стента. Це допомагає запобігти повторному звуженню кровоносних судин. Деякі стенти не мають цього лікарського покриття і називаються голими металевими стентами – BMS (bare metal stents). Вони можуть мати більш високий ризик розвитку повторного стенозу, але вони не вимагають тривалого застосування антитромбоцитарних препаратів. Даний вид може бути кращим вибором для людей з високим ризиком кровотечі, адже після встановлення стента призначаються ліки для зменшення «липкості» тромбоцитів. Тромбоцити – це особливі клітини крові, які зливаються разом, щоб зупинити кровотечу. В даному випадку ці ліки запобігають утворенню тромбів всередині стента.

стентування

Підготовка до операції зі стентування коронарних артерій

Перед запланованим стентуванням лікар детально вивчить вашу історію хвороби, проведе огляд та призначить ряд необхідних обстежень.

Основні вказівки, які допоможуть вам підготуватися:

 • Обов’язково заздалегідь повідомте лікаря про ліки, які ви приймаєте, включаючи трав’яні добавки
 • Візьміть всі свої ліки що приймаєте з собою
 • Не слід їсти та пити за шість – вісім годин до операції
 • Незалежно від часу проведення стентування, вранці слід прийняти призначені таблетки та запити невеликою кількістю води

Техніка проведення операції

Стентування коронарних артерій зазвичай триває від 30 хвилин до 2 годин. Операція здійснюється під місцевим знеболенням у свідомості. Спеціальним пристроєм, через отвір діаметром 2 мм в ділянці зап’ястя, стент у згорнутому вигляді доставляється до місця звуження коронарної судини. Після розправлення стента в артерії, він утворює новий просвіт, по якому вільно рухається кров з киснем. Детальніше з етапами операції можна ознайомитися переглянувши відео.

Які можуть виникати ускладнення після стентування?

 • Кровотеча в місці введення катетера
 • Проблеми з нирками від контрастного барвника, який використовується під час втручання
 • Пошкодження коронарної артерії
 • Інфекція на місці введення катетера
 • Інсульт
 • Інфаркт
 • Порушення серцевого ритму

Реабілітаційний період

 • Постільний режим після планового стентування може варіюватися від 2 до 6 годин залежно від конкретного стану.
 • Після операції потрібно дотримуватись рекомендацій з приводу питного режиму для швидкого виведення контрастного барвника з тіла.
 • Медсестра чи лікар допоможуть піднятись з ліжка вперше. Після підйому слід рухатися повільно, щоб уникнути запаморочення.
 • Повернутися до звичного раціону можна через 2 години після процедури, якщо лікар не вирішить інакше.
 • Швидше за все, після виконаного втручання ніч доведеться провести в лікарні. Терміни перебування будуть залежати від загального стану та результатів процедури
 • Реабілітація після стентування коронарних артерій включає в себе такі складові: дієта + фізичне навантаження + регулярні консультації у кардіолога.
 • Результати залежатимуть від прийому ваших ліків для запобігання утворенню тромбів, зниження артеріального тиску, рівня холестерину та контролю за діабетом, а також дотримання рекомендацій щодо здорового способу життя.

Детальніше з рекомендаціями щодо реабілітації після стентування ви можете ознайомитися у відповідному розділі.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

Або залиште номер вашого телефону і ми вам передзвонимо


  Команда Центру кардіохірургії Київської обласної клінічної лікарні

  Сертифікати