Вміст

Що таке ехокардіографія (УЗД серця)?

Ехокардіографія (ЕхоКГ) або УЗД серця – це метод ультразвукової діагностики, що дозволяє оцінити структуру і функцію серця, спрямований на дослідження морфологічних і функціональних змін серця і його клапанного апарату. Зазвичай одним із етапів проведення дослідження є доплерівський аналіз. Що це таке? Це метод, який дозволяє визначити швидкість і напрямок кровотоку у серцевих структурах, тим самим допомагає оцінити ряд проблем, що стосуються роботи серця.

ехо з доплером

Показання до проведення УЗД серця

Ехокардіографія з доплерівським дослідженням необхідна при виникненні симптомів та скарг з боку серцево-судинної системи, при підозрі на ураження серця, а також для регулярної оцінки стану після оперативного втручання на серці.

Що допомогає діагностувати ехокардіографія?

   • Вроджені вади серця
   • Проблеми з серцевими клапанами
   • Серцеву недостатність
   • Кардіоміопатії (захворювання серцевого м‘яза, що супроводжуються структурними та функціональними порушеннями)
   • Зміни, що виникли після перенесеного інфаркту міокарда
   • Пухлини серця
   • Внутрішньосерцеві тромби
   • Наявність рідини в серцевій сумці
   • Аневризми

Ехокардіографія допомогає лікарям вибрати найкращий варіант лікування вашого стану!

Підготовка до УЗД серця

Для стандартної трансторакальної ехокардіографії не потрібно спеціальної підготовки. Ви можете їсти, пити та приймати ліки, а от черезстравохідне УЗД серця проводиться на голодний шлунок. Про дане дослідження детальніше Ви можете прочитати у відповідному розділі. Перед проведенням УЗД серця з навантаженням за три дні до дослідження потрібно відмінити прийом деяких ліків.

Як проводиться Ехо-КГ?

Є декілька видів даного дослідження. Найчастіше виконується трансторакальна ехокардіографія.

У такому випадку не потрібна ніяка підготовка до тесту. Не потрібно пропускати прийом ліків чи їжі перед дослідженням. Перед початком Вас попросять зняти весь одяг, що закриває верхню половину тіла, перед тим як лягти. Потім потрібно буде повернутись на лівий бік, запрокинувши ліву руку під голову. На ультразвуковий датчик лікар нанесе гель та розпочне оцінювати стан та функцію серця. Вся процедура зазвичай займає від 10 до 20 хв.

ехо серця

Протипоказання для проходження УЗД серця

Протипоказань до стандартного (трансторакального) УЗД серця немає. Адже випромінювання, завдяки якому можливе проведення даного методу діагностики, є абсолютно безпечним і допомагає в діагностиці захворювань вагітних та дітей.

Інші види Ехо-КГ

 • Трансезофагеальна – здійснюється через датчик ендоскопа (зонда) для ехокардіографічного дослідження через стравохід. Перед початком горло знеболюють місцевим анестетиком та за необхідності дають заспокійливі ліки. Зазвичай до методу вдаються, коли трансторакальна ЕхоКГ ускладнена або неможлива, а також у ситуаціях, коли необхідно ретельно дослідити серце на наявність тромбів (пацієнти з ішемічним інсультом, що мають фібриляцію передсердь), адже у цьому випадку трансторакальна ЕхоКГ не є такою точною. У певних ситуаціях даний вид дослідження є необхідним при плануванні операції на серці. Перед проведенням даного дослідження необхідно утриматись від прийому їжі за декілька годин до початку.
 • Стрес-ЕхоКГ – проводиться під час або відразу після тренування на біговій доріжці, велотренажері або після ін’єкції ліків, що змушують серце працювати сильніше. Користь даного тесту полягає в тому, що буде визначена переносимість фізичних навантажень і оцінений поріг, після досягнення якого з’являються ознаки захворювання. Підготовка: за 3 години до дослідження не палити, не пити каву або енергетичні напої, відмінити застосування бета-блокаторів за 3 дня до обстеження (тільки після консультації з лікарем).
 • ЕхоКГ з бульбашковим контрастом («bubble test») – це коли під час проведення дослідження, у кров вводиться нешкідлива контрастна речовина, що являє собою мікробульбашки розміром з клітини нашої крові. Ця речовина чітко відображається при скануванні, і може допомогти знайти дефект у стінці серця або великих судинах. Особливо цінним даний метод є при дослідженні серця на наявність септальних вад, а точніше при дефекті міжпередсердної чи міжшлуночкової перегородок.

Чи є ризики або побічні дії?

 • Стандартна трансторакальна ЕхоКГ з доплером – проста, безболісна та безпечна процедура. Дослідження не викликає побічних ефектів, хоча, за деяких обставин гель може бути холодним та викликати незначний дискомфорт. На відміну від інших тестів, таких як рентген або комп’ютерна томографія, під час ехокардіографії шкідливе випромінювання відсутнє.
 • При проведенні трансезофагальної ЕхоКГ можливі неприємні відчуття, а після проведення – може спостерігатись біль в горлі.
 • Під час стрес-ЕхоКГ можливе відчуття нудоти та/або головокружіння, також може виникнути біль за грудиною або аритмія.
 • У деяких людей може виникнути алергічна реакція на речовину, що використовується при ЕхоКГ з контрастом. Вона проявляється у вигляді свербежу, і лише у рідкісних випадках, може виникнути тяжка алергічна реакція

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

Або залиште номер вашого телефону і ми вам передзвонимо


  Команда Центру кардіохірургії Київської обласної клінічної лікарні

  Часті запитання

  Вся процедура зазвичай займає від 10 до 20 хв.

  Все залежить від конкретної ситуації. Існує ряд патологій при яких необхідне динамічне спостереження (вроджені вади серця, набуті клапані патології, легенева гіпертензія, штучний клапан, аневризма аорти тощо), яке зазвичай проводиться один раз на рік, у деяких випадках раз у півроку або і частіше. У будь-якому випадку, при виникненні скарг з боку серцево-судинної системи може знадобитись проведення ехокардіографії, незважаючи на дату останнього дослідження.

  У Центрі кардіохірургії Київської обласної клінічної лікарні є все необхідне для проведення даного дослідження та команда спеціалістів для інтерпретації результатів. Звертайтесь. Будемо раді допомогти.

  Сертифікати