Вміст

Добовий моніторинг ЕКГ (за Холтером)

Холтерівське моніторування ЕКГ – це метод інструментальної діагностики, суть якого полягає в тривалій реєстрації електрокардіограми в умовах повсякденної активності з подальшим аналізом отриманих результатів. Холтер дає можливість виявити порушення в роботі серця, навіть якщо вони трапляються дуже рідко, оскільки запис електричної активності серця ведеться безперервно протягом однієї, двох, а за необхідності до семи діб.

holter

Навіщо проходити добове моніторування ЕКГ?

   • Щоб оцінити чи не пов’язані певні ознаки та симптоми з серцевою патологією, наприклад, втома, задишка, запаморочення або непритомність
   • Для оцінки болю в грудях, який неможливо відтворити за допомогою фізичних вправ
   • Для виявлення нерегулярного та/або прискореного серцебиття
   • Для оцінки ризику майбутніх серцево-судинних подій за певних умов (після серцевого нападу або при синдромі Вольфа-Паркінсона-Уайта)
   • Щоб побачити, наскільки добре працює кардіостимулятор
   • Щоб визначити, наскільки добре працюють медикаменти для лікування аритмії

Чому холтерівський моніторинг кращий за звичайну електрокардіограму?

Головною метою добового моніторування ЕКГ є аналіз електричної активності серця поза клінічними умовами, тобто коли людина виконує свою звичайну повсякденну діяльність.

Коли людина проходить дослідження за Холтером, вона носить моніторинговий пристрій протягом 24 або 48 годин, а ЕКГ, записана протягом цього часу, згодом аналізується на наявність будь-яких серцевих аритмій, які могли виникнути протягом періоду моніторингу, а також будь-яких ознак ішемії серця. Це дуже важливо, адже багато серцевих аритмій виникають рідко і абсолютно непередбачувано — і часто присутні лише на короткий період часу. Шанси виявити одну з цих рідкісних або швидкоплинних аритмій, коли медичний працівник записує стандартну ЕКГ (яка реєструє серцевий ритм лише протягом 12 секунд у стані спокою), досить малі.

Підготовка до моніторування

Ніякої спеціальної підготовки до проведення добового моніторування ЕКГ немає. Єдине що хочеться порекомендувати – прийняти ванну чи душ перед проведенням моніторингу, адже наступні 24 години або і більше, монітор разом з електродами буде прифіксований до вашого тіла, а їх необхідно тримати сухими. Також краще одягнути вільний одяг на верхню частину тіла для зручного носіння холтеру.

Як відбувається моніторинг?

Холтерівське моніторування електрокардіограми – це безболісний метод дослідження. Як правило, запис відбувається в такому порядку:

   • Вас попросять зняти одяг до пояса, щоб можна було прикріпити електроди до грудей.
   • Ділянки, на які будуть кріпитися пластирі електродів, повинні бути без надлишкового волосся, тому в деяких випадках його доведеться збрити або підстригти, щоб електроди щільно прилягали до шкіри.
   • Після того, як електроди прикріплять до грудної клітки, холтерівський монітор буде підключений до них за допомогою проводів.
   • Невелика коробка для монітора, розміром з колоду гральних карт, закріплюється на пояс або вішається на шию, за допомогою спеціального ремінця.
   • Після того, як Вас підключать до монітора, Ви отримаєте інструкції та зможете повернутися до своїх звичних справ, таких як робота, домашні справи та фізичні навантаження. Це дозволить вашому лікареві виявити проблеми, які можуть виникнути лише під час певної діяльності.
   • Вам потрібно буде вести щоденник своєї діяльності під час носіння холтера. У ньому необхідно зазначати час та характер виконуваної діяльності, особливо у разі виникнення будь-яких симптомів.
Щоденник пацієнта при Холтерівському моніторингу ЕКГ

Чи існують неприємні наслідки пов’язані з холтерівським моніторуванням?

Носіння холтерівського монітора не несе жодних істотних ризиків, окрім можливого дискомфорту або подразнення шкіри на місці розміщення електродів та пластиру.

Холтерівський монітор не можна мочити, інакше він пошкодиться. Не плавайте і не купайтеся протягом усього часу, коли ви носите Holter.

Аналіз результатів моніторування

Аналіз отриманого запису здійснюється на комп’ютері, що має спеціально встановлену програму. Сучасні реєстратори можуть самостійно здійснювати первинну обробку записаної електрокардіограми, що дозволяє прискорити процес її остаточної розшифровки лікарем. Але так як будь-яка автоматична класифікація ЕКГ недосконала, будь-який холтерівський запис ретельно переглядається і відкориговується лікарем.

Приклади звітів ХМ ЕКГ

У Центрі кардіохірургії Київської обласної клінічної лікарні є все необхідне для проведення даного дослідження та команда спеціалістів для інтерпретації результатів. Звертайтесь. Будемо раді допомогти.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

Або залиште номер вашого телефону і ми вам передзвонимо


  Команда Центру кардіохірургії Київської обласної клінічної лікарні