Що таке коронарографія?
Коронарографія – це рентгеноконтрасний метод дослідження, за допомогою якого можна перевірити стан артерій серця. У сучасному світі даний метод є «золотим» стандартом діагностики ішемічної хвороби серця (ІХС).
Серце – це надважливий орган, який забезпечує киснем та поживними речовинами кожну клітину нашого організму. Для його нелегкої роботи необхідне гарне кровопостачання. Це можливо завдяки коронарним судинам, тобто судинам, що його живлять. З віком, внаслідок ряду причин їх прохідність погіршується, і тоді – відповідно, зменшується надходження кисню до клітин серцевого м’язу, що і викликає відомі багатьом стискаючі болі за грудиною. Завдяки коронарографії – можна перевірити прохідність серцевих артерій, що допоможе лікарю в подальшій тактиці.
Показання до коронарографії
- Ішемічна хвороба серця (ІХС)
- Стенокардія
- Інфаркт міокарда
- У випадках, коли неінвазивні тести з навантаженням (стрес-ехо, тредміл тест, велоергометрія) свідчать про ішемію серцевого м’яза
- Перед оперативним втручанням на серці, у осіб, яким 35 років і більше
Протипоказання до коронарографії
Абсолютних протипоказань до коронарографії немає.
Відносні протипоказання:
- Коагулопатія
- Декомпенсована застійна серцева недостатність
- Гострий інсульт
- Шлунково-кишкові кровотеча
- Вагітність
- Активна інфекція
- Ниркова недостатність
- Задокументована анафілактична реакція на ангіографічні контрастні речовини
- Відсутність співпраці з пацієнтом через серйозне психологічне захворювання
- Ендокардит аортального клапана
- Важке захворювання периферичних судин, що обмежує доступ до судин
- Важка неконтрольована гіпертензія
- Анемія важкого ступеня
- Інтоксикація дигоксином
Як підготуватися до коронарографії серця
При виникненні інфаркту міокарда коронарографія з контрастом проводиться в ургентному порядку, оскільки одразу після закриття коронарної артерії серцевий м’яз починає помирати. У такому випадку важлива кожна хвилина, тому необхідно діяти якомога швидше і підготовка зводиться до мінімуму.
При стабільному перебігу захворювання – це планова діагностична процедура.
- Перед виконанням лікар детально вивчить вашу історію хвороби, проведе огляд та призначить ряд необхідних обстежень (стандартні аналізи крові, ЕКГ, Ехо-КГ, за необхідності тест з навантаженням).
- Коронарографія серця проводиться натще.
- Візьміть усі ліки що приймаєте з собою, в оригінальному пакованні. Лікар повідомить, якщо прийом деяких з них потрібно буде пропустити.
Як проводиться коронарографія судин серця?
- Перед початком дослідження лікар-анестезіолог може дати ліки для розслаблення і знеболення, проте процедура проводиться без наркозу, у свідомості.
- В області руки чи паху лікар під місцевим знеболенням через прокол вводить катетер в просвіт артерії та з допомогою спеціального провідника дістається артерій серця.
- Пацієнт не відчуває як рухається катетер по судинам, тому що всередині артерій немає чутливих нервових закінчень. Больових відчуттів немає.
- Крізь катетер лікар вводить спеціальну речовину (контраст), завдяки якій судини чітко видно на знімку. Серія рентген-знімків дозволить отримати інформацію про стан артерій серця.
- Після процедури накладається туга пов’язка на місце введення катетера.
Детальніше з етапами дослідження можна ознайомитися переглянувши відео.
Можливі ускладнення при проведенні коронарографії
Як і більшість інвазивних процедур, коронарографія судин має певні ризики, однак серйозні ускладнення зустрічаються вкрай рідко. Потенційні ризики та ускладнення включають:
- Інфаркт міокарда
- Інсульт
- Пошкодження катетеризованої артерії
- Аритмія (нерегулярний серцевий ритм)
- Алергічні реакції на барвник або ліки, які використовуються під час процедури
- Пошкодження нирок
- Кровотеча
- Інфекція

Часті запитання про проведення коронарографії
Чи небезпечна процедура коронарографія?
Згідно світових даних ризик виникнення серйозних ускладнень після коронарографії складає менше 2%. В той же час причиною майже половини (47%) всіх смертей є серцево-судинні захворювання.
Як довго роблять коронарографію?
Тривалість дослідження складає 15-20 хв.
Чи має коронарографія негативні наслідки?
Як і більшість інвазивних процедур, коронарографія має певні ризики з якими ви можете ознайомитись вище.
Де можна пройти коронарографію в Києві?
У Центрі кардіохірургії Київської обласної клінічної лікарні є все необхідне для проведення даного дослідження та команда спеціалістів для інтерпретації результатів. Звертайтесь. Будемо раді допомогти.