Вміст

ЩО ТАКЕ ПУХЛИНА СЕРЦЯ?

Пухлина серця – це аномальне розростання тканини серця, що може бути злоякісним або доброякісним. Пухлини серця також класифікуються як первинні (походять із самого серця) або вторинні (поширюються від первинної пухлини в іншій частині тіла). Первинні пухлини серця зустрічаються вкрай рідко, приблизно у 1 з 3000 осіб. 75 % первинних пухлин серця є доброякісними. Вторинні пухлини серця зустрічаються в 20-30 разів частіше, ніж первинні пухлини серця, і найчастіше виникають у пацієнтів з раком легень, молочної залози, нирки, меланомою або лімфомою.

ЯКІ СИМПТОМИ?

Багато пацієнтів з пухлиною серця взагалі не мають симптомів. Для тих пацієнтів, у яких є симптоми, вони, як правило, неспецифічні і подібні до багатьох інших більш поширених серцево-судинних захворювань. Прояв симптомів залежить, перш за все, від розташування пухлини, її розміру, швидкості росту та схильності до відриву.

Клінічні прояви:

   • Серцева недостатність (задишка, набряки ніг, неможливість лежати рівно)
   • Аритмія (нерегулярне серцебиття)
   • Біль у грудях
   • Інсульт (нечітка мова, слабкість, втрата зору)
   • Перикардіальний випіт (рідина всередині сумки, що оточує серце)
   • Неспецифічні симптоми (лихоманка, втрата ваги, анемія)

ЯК ВИЯВИТИ ПУХЛИНУ СЕРЦЯ?

Пухлини серця найчастіше діагностуються за допомогою ехокардіограми (УЗД серця). Подальша неінвазивна візуалізація за допомогою комп’ютерної томографії (КТ), магнітно-резонансної томографії (МРТ) або позитронно-емісійної томографії (ПЕТ-сканування) може допомогти краще охарактеризувати/діагностувати пухлину серця.

ЯКІ Є ТИПИ ПЕРВИННИХ ПУХЛИН СЕРЦЯ?

Доброякісні пухлини серця:

 • Міксома – найпоширеніша первинна пухлина серця. Приблизно 50% первинних пухлин серця.
 • Папілярна фіброеластома – найпоширеніша пухлина серця, яка вражає серцеві клапани. Середній вік при постановці діагнозу – 60 років. Ці пухлини асоціюються з емболізацією (відривом і переміщенням по кровотоку), що призводить до інсульту або рідше серцевого нападу.
 • Рабдоміома – найпоширеніша пухлина серця у немовлят і дітей. Зазвичай множинна і походить від стінки шлуночка.
 • Фіброма – зазвичай зустрічається у немовлят і дітей. Розташовується в стінці шлуночка. Пов’язана з аритмією (нерегулярним серцебиттям) та ризиком раптової серцевої смерті.
 • Ліпома – пухлина, що складається з жирових клітин. Діагноз можна поставити неінвазивно за допомогою МРТ серця.
 • Гемангіома – пухлина з аномальних кровоносних судин. Діагноз можна поставити або інвазивно за допомогою коронарографії, або неінвазивно за допомогою серцевої КТ або МРТ.

Злоякісні пухлини серця:

Майже всі первинні злоякісні пухлини серця є саркомами, а найбільш частою з них є ангіосаркома. Ангіосаркома – це дуже агресивна форма раку, що складається з аномальних кровоносних судин. Вона характерна для правого передсердя.

МІКСОМА

Міксома – це доброякісна пухлина серця. Насправді, це найпоширеніша первинна пухлина серця. Приблизно 75% міксом розташовуються в лівому передсерді. Як правило, міксоми виростають з міжпередсердної перегородки (стінки, що розділяє два передсердя). Причина виникнення міксом невідома. Вони частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків. Приблизно 10% міксом передаються по спадковості. Вони називаються сімейними міксомами, зустрічаються у молодих пацієнтів та часто бувають множинними.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

Або залиште номер вашого телефону і ми вам передзвонимо


  Команда Центру кардіохірургії Київської обласної клінічної лікарні