Відповіді лікаря на поширені питання

Насправді симптомів, що вказують на проблеми з серцем, може бути величезна кількість! Насамперед слід звернути увагу на захворювання на які хворіли Ваші батьки, і якщо серед них є хвороби серцево-судинної системи, зрозуміти що фактор ризику їх розвитку є і у Вас. Зайва вага, наявність супутніх захворювань (наприклад, цукровий діабет, хвороби щитовидної залози, раніше інсульт, ревматизм). Погана переносимість фізичного навантаження, загальна слабкість, посиніння губ, задишка, набряки ніг, запаморочення, непритомність. Не кажучи вже – про відомі всім симптоми: загрудинний біль і високий артеріальний тиск.

Все це є підставою для консультації кардіолога вчасно. Не чекайте будь-яких симптомів, звертайтеся до кардіолога вчасно для діагностики стану Вашого серця та судин. Тому що краще запобігти, ніж лікувати ускладнення захворювання.

Немає типових та не типових симптомів. Є симптоми, що зустрічаються частіше, і ті, що зустрічаються рідше.

До рідкісних симптомів інфаркту можна віднести: виражена різка загальна слабкість і пітливість, різко виниклий напад задухи (задишки), біль у руці, щелепі, шиї, відчуття «перебоїв» у роботі серця, блювання, біль у животі, нудота, втрата свідомості, невмотивоване зниження артеріального тиску.

До рідше зустрічаючихся симптомів інсульту (крім найбільш поширених порушень рухової функції кінцівок і порушення мови, свідомості, асиметрії особи) можна віднести: слабкість в кінцівці (без втрати її функції), запаморочення, стійкий головний біль, блювання, різні порушення пам’яті, порушення координації рухів .

У разі найменшого сумніву – варто негайно звернутися до фахівця. Якщо Ви відчуваєте різке погіршення самопочуття, негайно викликайте швидку допомогу.

Подібні відчуття можуть бути як проявами якогось захворювання, так і просто суб’єктивними відчуттями, які не є симптомами якоїсь хвороби.
Перш ніж стверджувати, що Ви повністю здорові, я рекомендував би Вам обстежитися, оскільки для верифікації діагнозу лише однієї ЕКГ недостатньо. Почати варто з Ехокардіографії (для визначення можливої ​​патології клапанних структур серця та його скоротливої ​​здатності), добового моніторування ЕКГ по Холтеру (для того, щоб ми могли зафіксувати діяльність серця протягом 24 годин, а також саме в той момент, коли Ви відчуваєте « стискання», верифікувати можливі порушення ритму та провідності серця). Функціональні проби з дозованим фізичним навантаженням (визначити можливі порушення функції серця під час підвищеного навантаження).
Досить часто хвороби щитовидної залози можуть викликати різноманітні кардіальні відчуття: необхідно перевірити гормони щитовидної залози: ТТГ, Т3, Т4, АТТПО (кров із вени). Загальний аналіз крові дасть розуміння: чи є анемія (зниження гемоглобіну та еритроцитів), чи будь-який запальний процес в організмі.
Також не варто забувати про остеохондроз, міжреберну невралгію та інші захворювання грудного відділу хребта, які можуть відчуватися як «стискання» серця. Для діагностики необхідно пройти МРТ та отримати консультацію невролога. Важливим фактором є хронічний стрес, втома, поганий сон, порушення режиму праці та відпочинку, неправильне харчування, зловживання алкоголем та куріння. Деколи для того, щоб подібні симптоми пройшли, пацієнту потрібно відпочити.
Будьте здорові та бережіть себе.

На щастя, кардіохірургія в нашій країні зробила крок далеко вперед і Україна успішно реалізує і розвиває цю об’ємну і багатогранну галузь медицини. Багато сучасних методик використовується українськими кардіохірургами щодня, що дозволяє нам успішно боротися з вадами серця навіть у найменших наших пацієнтів.

До найпоширеніших вроджених вад відносяться: дефекти міжпередсердної та міжшлуночкової перегородки, мітральний та аортальний стенози, третрада Фалло, коарктація аорти, транспозиція магістральних судин, а також багато інших! Кілька десятків років тому багато які з цих вад вважалися неоперабельними і призводили до смерті, зараз ми можемо забезпечити виживання та якісне життя дітям з вродженими вадами серця та магістральних судин.

Хотілося б відзначити, що харчування загалом має бути збалансованим та раціональним.
Що це означає? Що Вашому організму потрібна достатня кількість білків/жирів/вуглеводів, а також мікроелементів та вітамінів. Харчування має бути різноманітним, повноцінним. Якщо говорити про пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями: для них рекомендована так звана «середземноморська» дієта. Вона передбачає наявність у раціоні риби і морепродуктів (особливо корисна червона риба, яка містить у собі багато корисних для артерій жирів), велика кількість овочів і фруктів, продуктів з твердих сортів пшениці, бобові, горіхи. Заміна вершкового масла на оливкову олію. Зменшення споживання червоного м’яса, і перехід на дієтичні сорти м’яса: курка, індичка, кролик, яловичина.

З рекомендацій під час спеки: слід чітко дотримуватися прийому своїх щоденних антигіпертензивних препаратів. Якщо раптом Ви не знаєте, що приймати для контролю над своїм артеріальним тиском – вам слід звернутися до кардіолога. Якщо Ваші препарати в літню пору року стали менш ефективними, знов-таки необхідно звернутися до кардіолога, щоб він підвищив дозування або призначив інший, більш дієвий для Вас препарат з огляду на особливості вашого організму.

Також влітку необхідно збільшити споживання чистої негазованої води, протипоказане перебування у задушливих приміщеннях, на відкритому сонці, особливо з 11:00 до 15:00. Слід носити головний убір та берегти себе від перегрівання. Спека, задуха і пряме сонячне проміння завжди загострюють будь-які хронічні захворювання, особливо кардіологічні. Якщо присутні часті головні болі та запаморочення – це привід сходити на консультацію до невропатолога. У літній час через високу температуру навколишнього середовища у людини підвищується потовиділення – внаслідок чого кров може ставати густішою, і підвищується схильність до формування тромбів, тому обов’язковий прийом дезагрегантних препаратів.

Анатолій Іванюк

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

Або залиште номер вашого телефону і ми вам передзвонимо


    Кардиохирург Анатолий Иванюк